Nabór kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka
I. Podstawa prawna wykonywania usługi:
- Art. 42 ustawy z dnia 09 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2024 r. poz. 177 ze zm.).
- Zarządzenie Nr 48/2011 Starosty Monieckiego z dnia 25 listopada 2011 roku wyznaczające Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mońkach na Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej w powiecie monieckim. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mońkach
- Zarządzenie w sprawie powołania Zespołu ds. Pieczy Zastępczej w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mońkach Nr 10/2011 z dnia 22 grudnia 2011 r.
ETAP I – kwalifikacja wstępna
Procedura kwalifikacyjna kandydata rozpoczyna się osobistym lub telefonicznym kontaktem zainteresowanego z pracownikiem Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej rodzinnej pieczy zastępczej Organizatora Pieczy Zastępczej, celem zapoznania z warunkami i wymogami, a także upewnienia się co do słuszności podjętej decyzji.
Pracownik przeprowadzi z kandydatem rozmowę wstępną, w czasie której udzieli informacji dotyczącej procedury kwalifikacyjnej, warunków stawianych kandydatom oraz specyfikacji funkcjonowania rodzin zastępczych i trudności w pełnieniu funkcji pieczy zastępczej.
II. Osoba decydująca się na poddanie procesowi kwalifikacji lub osoba ubiegająca się w Sądzie o ustanowienie rodziną zastępczą, składa w Centrum następujące dokumenty :
- Wniosek o zakwalifikowanie na szkolenie kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe, rodziny zastępcze niezawodowe oraz prowadzących rodzinne domy dziecka. Zał. nr 1
- Kwestionariusz osobowy kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej, prowadzących rodzinne domy dziecka. Zał. nr 2
- Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przetwarzanie i udostępnienie danych osobowych. Zał. nr 3
- Oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie procedury sprawdzającej oraz udział w badaniach psychologicznych. Zał. nr 4
- Oświadczenie kandydata dotyczące władzy rodzicielskiej. Zał. nr 5
- Oświadczenie kandydata dotyczące obowiązku alimentacyjnego, wraz z oświadczeniem
od wierzyciela lub zaświadczeniem komornika bądź innym dokumentem świadczącym
o realizacji tego obowiązku na bieżąco. Zał. nr 6 - Oświadczenie kandydata o posiadaniu zdolności do czynności prawnych. Zał. nr 7
- Zaświadczenie o niekaralności kandydata.
- Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (osobne dla każdego kandydata w przypadku małżonków).
- Oświadczenie kandydata o nieleczeniu się w poradniach zdrowia psychicznego lub
w poradniach uzależnień. Zał. nr 8 - Aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu oraz o dochodach kandydata – zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskiwanych dochodach z miejsca pracy (dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej), PIT ( dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą), zaświadczenie z właściwego Urzędu Gminy (dotyczy osób prowadzących gospodarstwo rolne)
- Akt małżeństwa lub wyrok rozwodowy, bądź akt zgonu małżonka.
- Życiorys sporządzonego indywidualnie przez każdego z kandydatów, zawierający informację kandydata o motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz informację
o doświadczeniach, ze szczególnym uwzględnieniem opieki nad dzieckiem/dziećmi, pracy zawodowej, zainteresowaniach, ważnych wydarzeniach z życia rodziny. - Opinia psychologiczna będąca oceną predyspozycji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, niezawodowej lub prowadzącego rodzinny dom dziecka, sporządzona przez wskazanego przez Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej psychologa.
- Wypełniony przez pracownika socjalnego podczas wizyty w środowisku rodzinnym kandydata kwestionariusz. Zał. nr 9
W uzasadnionych przypadkach PCPR może wymagać zaświadczeń od innych specjalistów wykluczających ograniczenia zdrowotne w opiece nad dzieckiem oraz może zasięgać opinii środowiskowych na temat kandydatów np. od pracodawcy, sąsiadów, księdza, sołtysa,
pracowników ośrodka pomocy społecznej, Komisariatu Policji a w przypadku kandydatów z dziećmi w wieku szkolnym – opinii ze szkoły itp.
Kwalifikacja wstępna – kończy się wydaniem dokumentu potwierdzającego wstępną kwalifikację (zał. Nr 10) oraz zgłoszeniem kandydata na szkolenie do prowadzenia niezawodowej rodziny zastępczej.
W przypadku negatywnej wstępnej kwalifikacji Organizator informuje kandydata o przysługującym mu prawie wniesienia do sądu administracyjnego skargi na zasadach i w trybie określonym dla aktów lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
ETAP II – kwalifikacja końcowa
Ukończenie szkolenia do prowadzenia niezawodowej rodziny zastępczej kończy się wydaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego.
Kandydaci na rodzinę spokrewnioną:
Po zebraniu dokumentów, o których mowa w rozdz. II pkt 3-6, 9, 14 niniejszej procedury, pracownik Zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej dokonuje analizy (na podstawie kwestionariusza Zał. Nr 9 do Procedury) sytuacji osobistej, rodzinnej i majątkowej kandydatów (zgodnie z art. 42 ust. 7 w/w ustawy), z której sporządzana jest opinia (analizy nie sporządza się w formie pisemnej, jest ona pomocna w sporządzeniu opinii, którą przesyła się do Sądu).
Na wniosek sądu – Organizator rodzinnej pieczy zastępczej formułuje na piśmie opinię i kieruje ją do właściwego Sądu, w którym toczy się postępowanie o utworzenie danej rodziny zastępczej spokrewnionej. Opinię przygotowuje pracownik Zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej przeprowadzający procedurę wobec kandydatów, którą zatwierdza Kierownik PCPR w Mońkach.
Załączniki: